Informácie o IgRICOVI

Po prvýkrát boli Ceny Igric vyhlásené 18. decembra 1967, tie ďalšie v rokoch 1968 a 1969. Udeľoval ich Filmový a televízny zväz – FITEZ, združujúci filmových a televíznych tvorcov. Prišiel však rok 1968 a okupácia Československa. Pre politické postoje FITEZu k augustu 1968 a tiež pre nekompromisné stanoviská pri oceňovaní slovenských filmárov, bolo toto profesijné združenie v roku 1970 Federálnym ministerstvom vnútra zakázané a udeľovanie Igricov zrušené. Obnovené bolo až v roku 1993.

Napriek mnohým animozitám aj po zamatovej revolúcii veríme, že Igrice budú žiť. Posledný vývoj v ich organizovaní aj financovaní tomu nasvedčuje. Obvykle sa udeľuje v každom roku 6 cien Igric v týchto kategóriách - hraná tvorba pre kiná, filmová a televízna dokumentárna tvorba, animovaná tvorba ,ženský a mužský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele a Igric za celoživotné dielo.

Okrem toho porota udeľuje v jednotlivých kategóriách aj tvorivé prémie, Cenu Jána Fajnora určenú mladým tvorcom do 35 rokov a neštatutárnu cenu producentovi.

Porota, ktorá rozhoduje o udeľnovaí Igricov je menovaná vyhlasovateľmi – výborom Únie slovenských televíznych tvorcov (ÚSTT) a Slovenského filmového zväzu (SFZ). Tí nominujú vždy dvoch porotcov, jedno miesto v porote tradične patrí nominantovi zo Sekcie pre rozhlas, divadlo a zábavné umenie Literárneho fondu a jedného porotcu nominuje Sekcia Literárneho fondu pre film, televíziu a videotvorbu. Predseda poroty je spoločný nominant ÚSTT a SFZ.

Pár slov o soške Igrica: Symbolom ceny je stále soška od akademickej sochárky Erny Masarovičovej. Táto plastika si zachováva svoje rozmery, hmotnosť aj zloženie.

Igric však nie je iba soška a diplom, ale každoročne je dotovaný Literárnym fondom finančnou odmenou. 

Súčasťou slávnostného programu je už roky aj vyhlásenie výsledkov ankety Slovenskej filmovej kritiky Klubu filmových novinárov.

A do štatistiky pridáme aj miesta konania - prvých 9 ročníkov udeľovania Igricov v rokoch 1967-1998 bolo v Bratislave, ďalších 6 ročníkov v rokoch 1999-2004 počas festivalu Art Film v Trenčianskych Tepliciach a posledné ročníky od roku 2006 sa opäť udeľujú v Bratislave.

Udeľovanie cien Igric každý rok finančne podporuje Audiovizuálny fond. 

História projektu

Ako vznikla cena Igric?

V socialistickom Československu bol celý rad filmových tematických prehliadok a súťaží. Ich vyvrcholením bolo každoročné bilancovanie hranej i krátkometrážnej tvorby. No do výberu filmov a najmä do ich ocenenia zasahovalo nielen vedenie kinematografie, ale aj vyššie stranícke orgány.

Už pri prvom politickom odmäku roku 1963/64 a súčasnom nástupe československej novej vlny sa na pôde Filmového a televízneho zväzu (FITEZ) zrodila myšlienka samostatného, nezávislého hodnotenia tvorby. Na konci roku 1966 sa myšlienka stala realizovateľnou. Spojenie so Slovenským literárnym fondom vytvorilo zázemie, aby boli ocenenia aj finančne dotované. Na báze národných kinematografií, slovenskej a českej.

ČeFITEZ pomenoval svoju cenu Trilobit.

Ja som navrhol názov IGRIC. Prečo? Igric (po latinsky Joculátor) bol stredoveký potulný spevák, herec komediant atď. Joculátori sa regrutovali nie iba z nižších spoločenských vrstiev, ale najmä z radov nedoštudovaných kňazov, právnikov, lekárov. Ich sociálne zázemie patrí k paradoxom stredoveku, v ktorom na jednej strane vládla masová negramotnosť a na strane druhej nezamestnanosť inteligencie. Joculátori sa delili stavovsky - ako súveká spoločnosť. Minesängri a trubadúri skladali a prednášali hrdinské i oslavné básne pre bohatých a mocných, sami boli poväčšine bohatí. Iní zasa robili dvorných bláznov, šašov a tiež sa nemali zle. Tí praví nezávislí igrici chodili pomedzi ľud, vystupovali na jarmokoch, pútnických miestach, vidieckych svadbách, v prícestných krčmách a pod. Boli muzikanti, speváci, herci, ránhojiči, zariekavači, žongléri, kúzelníci. Ovládali devätoro remesiel a tým desiatym bola bieda. Ich repertoár bol veľmi široký: prinášali správy i poznatky zo sveta, senzácie i poučenia, boli tvorcami stredovekej smiechovej kultúry - vymýšľali texty, gagy, scénické realizácie - skladali a spievali žartovné, náboženské, hrdinské i baladické piesne, scenáristicky, dramaturgicky, herecky i režijne sa zúčastňovali veľkolepých stredovekých mystérií atď., atď.

Môj návrh bol prostredníctvom SloFITEZu prijatý. Osobitne ho podporil Stano Barabáš, jeho podpredseda, ktorý mal na starosti prípravu podujatia. S tajomníkom SloFITEZu Jánom Szelepczényim sme navštívili akademickú sochárku Ernu Masarovičovú a dohodli s ňou vecný symbol ceny. Opísal som jej atribúty stredovekého igrica, ona mala vtedy vyhotovenú sériu komorných plastík: sochárskych alegórií múz a tuším sošku Hudba modifikovala do tejto podoby.

Prvé udeľovanie sa konalo v roku 1967. Zúčastnil sa ho čestný predseda FITEZu, národný umelec Martin Frič. Ocenenia Igric sa udeľovali ešte v rokoch 1968, 1969.

V prúde týchto filmových udalostí bol aj 21. august 1968 a jeho internacionálna "pomoc". FITEZ bol jednou (možno aj jedinou) organizáciou, ktorá súhlas s "pomocou" nevyslovila a nepodpísala. V dôsledku toho bol ako protispoločenská a protisocialistická organizácia príkazom federálneho Ministerstva vnútra zrušený a všetky jeho aktivity boli zakázané. Členovia predsedníctva, ktorí o stanovisku svojej organizácie jednomyseľne rozhodli, "dočasne" nesmeli byť prijatí za členov novo konštituovaného Zväzu dramatických umelcov. FITEZ a Igric boli teda koncom roku 1969 z príkazu ministra vnútra, ako najkompetentnejšieho v oblasti kultúry, "zavesené na klinec".

FITEZ bol 7.1.1970 vylúčený z Národnej fronty a tým na dvadsať rokov zakázaný a udeľovanie Igricov zrušené.

Slovenský filmový zväz sa pri svojom konštituovaní roku 1990 prihlásil k dedičstvu FITEZu a bolo teda logické, že 31.1.1993 obnovil aj udeľovanie ceny Igric.

Treba len vysloviť želanie, aby Igric naďalej napĺňal svoj pôvodný cieľ: hodnotiť dosiahnuté výsledky, stanovovať kritériá hodnôt, vytyčovať budúce smerovanie filmovej a televíznej tvorby.

Martin Slivka, 2000

NOSITELIA CENY IGRIC

Balgha Peter

Barabáš Pavol

Barabáš Stanislav

Bárdos Judit

Bednár Alfonz

Biath Tibor

Bodingerová Alena 

Bohinská Biba

Brachtl Ivo

Clontz Soňa

Czuczor Noël

Čengel Solčanská Mariana

Čermáková Uličná  Soňa

Diosi Tina

Dolná Gabriela

Držiak Noro 

Dudešek Jan

Ďuriš Ján – 2

Farkašová Katarína

Furková Zita

Grečner Eduard

Hanák Dušan – 2

Hanúsek Alojz

Hilmerová Monika

Hollý Martin – 2

Horňák Vido

Hrabinský Igor

Hudec Dušan

Chudík Ladislav

Jakubisko Juraj – 4

Jaroš Peter

Juríček Tomáš

Jurišič František 

Jurkemik Naďa 

Kaboš Ladislav

Kamenický Štefan

Kerekes Peter

Kerekesová Katarína – 4

Kirchhoff Robert – 3

Korec Pavol

Kostelný Ľuboš

Kozuch Joanna 

Kraus Laco

Kronerová Zuzana

Krupa Tomáš

Kubal Viktor

Kukura Juraj

Kupkovič Ladislav

Lasica Milan

Laučíková-Zajacová Ivana -2

Leščák Marek

Liová Zuzana

Liška Zdeněk

Luther Igor

Magálová Kamila

Majeský Marek

Maletzová Soňa

Marcinková Gabriela

Marenčin Albert

Mauréry Zuzana – 3

Mikulík Pavol

Mináč Matej

Mitaľ Jozef

Mokos Attila

Nagy Peter  

Norisová Soňa - 2

Nvota Juraj – 2

Ondrík Milan 

Ostrochovský Ivan 

Párnický Stanislav

Poláček Marek

Polónyi Viliam

Prikler Mátyás

Puškáš Jozef

Radeva Táňa

Raýmanová Vanda

Remo Miro

Rjachovský Roman

Romančík Ivan

Rosinec Vincent

Roth Róbert

Rudavský Ondrej

Siváková Laura

Skřipský Karol – 2

Slivka Martin – 3

Slovák Marián

Slovenská Jana

Snopek  Martin - 2

Solan Peter 

Strelinger Alexander

Struss Michal

Suchý Mišo

Sýkora Pavol

Szomolányi Stanislav - 2

Šághy Oskar

Šebestová Ivana

Šima Boris

Šimončič Dodo

Škop Marko – 2

Štepka Stanislav – 2

Štrba Martin – 2

Šulík Martin – 5

Šveda Róbert

Tatarka Dominik

Teren Ivan

Tóbiás Szidi

Trančík Dušan – 2

Truhlář Břetislav

Uher Štefan – 2

Ursiny Dežo

Valach Gustáv

Vášáryová Emília – 2

Vídenská Natália

Vichta Tibor

Višňovský Pavol 

Vlach Jindro

Vlach Zdeno

Vojtek Jaroslav – 3

Zeljenka Ilja – 3

Žiaran Martin

© SFZ 2019 - Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode